Mitä tehdä kesällä (lasten kanssa) Suomessa?

Terkkuja Tukholmasta! Esikoinen oli Helsingin kummilassa yökylässä viikonloppuna ja kävi Luonnontieteellisessä museossa ja oli tuosta reissusta hurjan innoissaan. Suositus siis sillekin kesätekemisenä! Treffasimme Helsingissä ja vietimme kivan päivä Tukholmassa-risteilyn äitini kanssa, siitä lisää myöhemmin, mutta nyt niitä Suomen kesävinkkejä. Kyselin teiltä vinkkejä tässä arvontapostauksessa lomatekemisiksi ja huomasin, että useampi teistä toivoi Ahvenanmaan sekä saariston vinkkejä. Myös Tykkimäkeä ehdoteltiin useammassa kommentissa. Kiitos kaikille vinkeistä! Nämä kommentit saivat minut tajuamaan, miten moni postaus menee ohi tai moni teistä saattaa olla uusi lukija, joten koosteet olisivat varmasti välillä ihan paikallaan. Siispä päätin tehdä tähän väliin vain vinkkilistaa niistä jutuista, joita olemme kesäisin Suomessa tehneet, jospa joku saisi inspiraation! Viime vuonna käytiin niin Tykkimäessä kuin Ahvenanmaalla ja sitä edellisenä kesänä piiphdimme Turun saaristossa. Poimi otsikkojen alta vinkkini!

HELSINKI
Linnanmäki: https://www.optimismiajaenergiaa.fi/2015/06/30/kiitos-rakas-lintsi/
Relove: https://www.optimismiajaenergiaa.fi/2016/08/04/aarreaitta-nimeltaan-relove/
Löyly: https://www.optimismiajaenergiaa.fi/2016/08/13/loyly-yllatti-ruoallaan/
Korkeasaari: https://www.optimismiajaenergiaa.fi/2015/07/15/kuplat-helsingin-ylla/

TUURI, ÄHTÄRI
Ihana majoitus: https://www.optimismiajaenergiaa.fi/2015/07/25/rauhan-tyyssija-lakeuksilla/
Ähtärin eläinpuisto: https://www.optimismiajaenergiaa.fi/2015/08/05/hei-me-mennaan-ahtariin-nalleperheen/
Tuurin kyläkauppa: https://www.optimismiajaenergiaa.fi/2015/08/06/kuka-kay-tuurissa/

IHANA FISKARS

Kuvankaunis Fiskars Village

PORVOO

Kesän kuumin päivä Porvoossa

Porvoon makuelämykset ja pettymykset

Makunautintoja Porvoossa

TURUN SAARISTO

Rengastien parhaat vinkit testissä

Saariston romanttisin majoitus

AHVENANMAA

Tapahtui kerran juhannusaattona Ahvenanmaalla

Missä syödä Ahvenanmaalla?

Mitä tehdä lasten kanssa (ja muutenkin) Ahvenanmaalla?

JYVÄSKYLÄ KESÄLLÄ

Wakeboarding, viskijäätelö, lakut… Aurinkoinen Jyväskylä!


Naissaari: https://www.optimismiajaenergiaa.fi/2016/07/23/suloinen-naissaari/
Ysitien lemmikki: https://www.optimismiajaenergiaa.fi/2017/07/19/lapsuudenmuistojen-paivitys-ysitien-lemmikissa/
Teeleidi: https://www.optimismiajaenergiaa.fi/2017/07/06/teeleidin-onnistunut-muutto/

PIRKANMAA
Kiviniitty: https://www.optimismiajaenergiaa.fi/2016/06/05/pupuja-ja-noitia-kiviniityssa/
Muumimuseo: https://www.optimismiajaenergiaa.fi/2017/06/22/maailman-ainoa-muumimuseo-aukesi/
Herra Hakkaraisen talo: https://www.optimismiajaenergiaa.fi/2016/02/03/elamysmatkalla-sastamalassa-herra/

LAPINJÄRVI

Ensipuraisu Lapinjärveen

Mitä ihmettä voi tehdä Lapinjärvellä?

Tykkimäki: https://www.optimismiajaenergiaa.fi/2017/08/05/aika-ei-riittanyt-millaan-tykkimaessa/

YYTERI

Miksei me ikinä…

Tämän lisäksi blogistani löytyy Tampere-juttuja ja ruokavinkkejä vaikka kuinka, joita en tähän nyt enää lisännyt. Toivottavasti tällaisesta koostepostauksesta oli iloa, huomasin kuinka moni ei ole juttuja nähnyt ja ajattelin, että saatte kesälomainspistä. Osa postauksista on neljän vuoden takaa ja mm. blogimuuton takia asetukset ovat keturallaan, mutta asiat pitävät aika hyvin kutinsa edelleen!

Mitä itselläsi suunnitteilla kesälomalle? Saitko uutta irti tällaisesta koostepostauksesta?

Muoks. pahoitteluni, että osa nousee esikatseluna esille ja osa on linkkeinä, tsekkaan postauksen ulkonäköä paremmaksi vielä myöhemmin, toivottavasti saatte selkoa!